Mercedes me Adapter ile ilgili cevaplar.

Sorunuz hangi konuyla ilgili?

Mercedes me Adapter ile ilgili cevaplar.

Sorunuz hangi konuyla ilgili?

 • Genel

   Mercedes me Adapter bir donanım ve bir yazılımdan oluşmaktadır. Donanım, yani Mercedes me Adapter, aracın arıza teşhis bağlantı yerine (OBD2 soketi) takılır ve ardından Bluetooth® üzerinden akıllı cep telefonuna bağlanır. Bunun vasıtasıyla araçtaki muhtelif bilgiler okunabilir. Edinilen veriler baz alınarak Mercedes me Adapter uygulaması üzerinden çeşitli emniyet, servis ve mobilite fonksiyonları kullanılabilir.

   Uygulama, ücretsiz olarak Apple App Store ve Google Play'den temin edilebilir.

   Mercedes me Adapter kullanımı ücretsizdir. Uygulama üzerinden yapılan aramalarda, sabit hatlara veya mobil iletişim şebekesine yapılan aramalar için her zamanki koşullar geçerlidir. Mobil iletişim sözleşmesine bağlı olarak indirme ve veri aktarma işlemi için ücret yansıyabilir.

   Mercedes me Adapter, 2002 üretim yılından itibaren henüz bağlanmamış çok sayıda Mercedes-Benz modeli için kullanılabilir. Uyumlu modelleri ve yapı serilerini aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. Yapı serisi listesi ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir.

   Mercedes me Adapter aşağıdaki ülkelerde kullanılabilir:
   Belçika, Danimarka, Almanya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Japonya, Kore, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, İspanya, Güney Afrika, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Macaristan, Birleşik Krallık.

   Mercedes me Adapter kullanımı için ön koşullar aşağıdaki gibidir:

   • iOS 10 veya Android 5 itibarıyla işletim sistemine sahip uyumlu bir akıllı telefon (bkz. "Adapter uygulaması" bölümü)

   • Uyumlu yapı serisine ve üretim yılına ait Mercedes-Benz aracı

   • Mercedes me Adapter uygulaması (Apple App Store veya Google Play üzerinden ücretsiz edinilebilir)

   • Mercedes me kullanıcı hesabı (https://www.mercedes-benz.com.tr/passengercars/being-an-owner/mercedes-me.html üzerinden kayıt) ve kullanım şartlarının onaylanması

   • Mercedes me Adapter (sadece Mercedes-Benz bayisinden edinilebilir)

   • Geçerli bir kimlik belgesi ve tescil belgesi bizzat ibraz edilerek Mercedes-Benz yetkili servisi tarafından Mercedes me Adapter hizmetlerinin kullanıma açılması.

   Aşağıdaki veriler Mercedes-Benz Group AG sistemlerine aktarılır: Araç tanımlama numarası, kilometre durumu, yakıt seviyesi, kalan süre, kalan mesafe, atölye ve servis kodu, duruma göre kumanda kutusu versiyon numarası. Verilerin aktarılması size güncel araç durumunu gösterebilmek ve size uygun bakım teklifleri sunabilmek için gereklidir. Mercedes-Benz Group AG aktarılan verileri kullanarak hareket profilleri hazırlamaz. Yer bilgileri (mevcutsa) sadece bir kaza veya bir arıza neticesinde müşteri destek hizmetlerini aradığınız zaman aktarılır. Sürüş rotası, yakıt alım listesi veya Sürücü Puanı sadece lokal olarak sizin akıllı telefonunuzda hafızaya alınır ve Daimler sistemlerine aktarılmaz.

   Mercedes me Adapter ile aracınızda okunan veriler veya sizin tarafınızdan kaydedilmiş olan bilgiler Mercedes me portalı ile senkronize edilmez; sadece lokal olarak akıllı telefonunuza kaydedilir. Bu verileri Mercedes me Adapter uygulamasında görebilirsiniz.

   Bir Mercedes me Adapter birden fazla araçta kullanılabilir. Bunun için gerekli şart, aracın Mercedes-Benz bayiniz tarafından Mercedes me hesabınıza tanımlanmasıdır. Adapter çıkartıldıktan sonra ve başka bir araca takıldığında devreye alma işlemlerinin yenilenmesi gerekir.

   Evet, Mercedes me kullanıcı hesabınızı Mercedes me Adapter için kullanabilirsiniz ve adaptör ile uyumlu aracınızı ekleyebilirsiniz.

   Ağ üzerindeki hizmetlerimizin tasarımı sırasında bile veri güvenliğini dikkate almamızın yanı sıra sistemlerimiz ve hizmetlerimiz başından beri veri güvenliği en üst düzeyde sağlanacak şekilde geliştirilmektedir.

   Geleceğin otomobili gittikçe artan oranda dijital yol arkadaşı haline gelmektedir; bu da, aracın sadece trafik ve işletim güvenliğine değil aynı zamanda veri güvenliğine de sahip olması gerektiği anlamına gelir.

   Mercedes-Benz Group AG, Mercedes me hizmetlerini kullanarak hareket profilleri hazırlamaz. Veri güvenliği konusunda geçerli yasalara uygun hareket ediyoruz. Resmi kurumlar tarafından erişim ise sadece yasalar çerçevesinde mümkündür.

   Daimler'de bunun ötesinde kişisel verilerin işlenmesi "Müşteri ve iş ortaklarının verilerine ilişkin veri güvenliği konusunda kurum direktifleri" uyarınca düzenlenmiştir. Bu direktif global düzeyde kabul görmüş temel prensiplere dayanır, standart ve global düzeyde geçerli veri koruma ve veri güvenliği standartlarını güvence altına alır.

   Mercedes me hizmetleri kapsamında kişisel veriler toplanır ve aynı zamanda kişisel veriler üretilir. Bu işlem sözleşme kuralları çerçevesinde veya müşteri onayıyla gerçekleşir. Toplanan veriler şifrelenmiş olarak kaydedilir. Ayrıca müşteri Mercedes me Adapter hizmetlerini her an devre dışı bırakabilir.

   Biz kullanıcılarımızın verilerini manipülasyonlara, kayba, tahrip edilmeye ve yetkisiz kişilerin erişimine karşı korumak için teknik ve organizasyonel güvenlik önlemleri kullanıyoruz. Güvenlik önlemleri teknolojik gelişime uygun şekilde sürekli geliştirilmektedir.

   Mercedes me Adapter sayesinde, 2002 yılı itibariyle üretilen birçok modelin Mercedes me'nin dijital dünyasına erişimi henüz ağ bağlantısı olmayan araçlar için de mümkündür.

   Mercedes me Adapter, Mercedes-Benz Group AG tarafından (çarpışma testleri ve elektromanyetik uyumluluk da dahil olmak üzere) kontrol edilen ve onaylanan bir aksesuardır. Bu sayede Adapter'in kullanımı sonucu araçta hasar oluşması veya garanti kaybı söz konusu değildir.
   Yabancı ürünlerin güvenilirliği için herhangi bir sorumluluk kabul edilmez.

   Mercedes me Adapter'i sadece Mercedes-Benz yetkili servisinizden edinebilirsiniz. Buna ilişkin uygulama ücretsiz olarak Apple App Store ve Google Play'den edinilebilir. Ayrıca Adapter'in fonksiyon ve hizmetleri sürekli olarak geliştirilmekte ve Mercedes'iniz için modern ve ağ bağlantılı sürüş keyfinin istek ve ihtiyaçlarına uyarlanmaktadır.

 • Adapter uygulaması

   Uygulamayı ücretsiz olarak Apple App Store'dan ve Google Play'den indirebilirsiniz.

   Uygulama aşağıdaki akıllı telefonlar için mevcuttur:
   • Apple: iOS 11 veya daha yüksek sürüme sahip işletim sistemi
   • Android: 6 veya daha yüksek sürüme sahip işletim sistemi

   Root erişimli veya Jailbreak atılmış akıllı telefonlar güvenlik gerekçesiyle desteklenmez.

   Mercedes me Adapter ve uygulama ile aşağıda belirtilen hizmetlerden faydalanırsınız:

   • Güncel araç durumu ile ilgili bilgiler: Yakıt seviyesi, kilometre durumu, park yeri ve süresi

   • Fiyatlar, çalışma saatleri ve doluluk oranı ile ilgili bilgiler içeren katlı otopark araması

   • Yakıt istasyonu araması: En yakın veya en ucuz yakıt istasyonu araması (Almanya'da)

   • Gerçek zamanlı araç verilerini içeren "Kokpit" modu, örn. motor yükü, yağ sıcaklığı ve kalan mesafe

   • Araçtan elde edilen ikaz mesajlarında hızlı yardım için "Araç Sağlığı"

   • Dışa aktarma fonksiyonuna sahip sürüş ve yakıt alma listesi

   • Mercedes-Benz yetkili servislerinin aranması, iletişime geçilmesi ve randevu kararlaştırılması

   • Ana muayene gibi önemli randevuları hatırlatan "Hatırlatıcı"

   Mercedes me Adapter uygulamasını yükledikten sonra bazı sınırlı fonksiyonları kullanabilirsiniz. Uygulamanın tüm fonksiyonlarını kullanabilmek için bir Adapter temin etmeli ve bunu devreye almalısınız. Bunun için lütfen Mercedes-Benz bayinize başvurun.

   Tamamlanan her bir sürüşten sonra veri paketi Mercedes-Benz Group AG sistemine gönderilir. Bu veri paketinin hacmi çok küçüktür. Toplamda aylık sadece birkaç MB veri oluşur.
   Yakıt istasyonu/park yeri araması fonksiyonları kullanıldığında en güncel bilgilerin gösterilebilmesi için mobil veriler kullanılır.

   Öncelikle Mercedes me Adapter ile Bluetooth® bağlantısının kurulmuş olduğundan ve akıllı telefonunuzun MB-xxxx Adapter ile bağlantıda olduğundan emin olun. Bunun için cep telefonunuzun Bluetooth® fonksiyonu etkin olmalıdır. Mercedes me Adapter, erişim mesafesinde olmalıdır. Ayrıca devreye alma için bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulur. Yine de uygulamayı başlamakta zorluk yaşarsanız lütfen müşteri destek hizmetleriyle irtibata geçin.

   Mercedes me Adapter örneğin bir servis randevusu sonrasında çıkartıldıysa devreye alma işlemlerinin tekrar edilmesi gerekir. Şayet uygulamayı kaldırdıysanız veya başka bir akıllı telefon üzerinde kullanacaksanız kurulumu yeniden yapmanız gerekir.

   Bir veya birden fazla sürüşü birleştiremiyorsanız bu sürüşlerin arasında boşluklar mevcut olabilir. Yalnızca kayıtlı bir sürüşün sonundaki genel kilometre sayacı değeri ile takip eden sürüşün başlangıç genel kilometre sayacı değeri aynı ise bu iki sürüş birleştirilebilir. Ayrıca iş maksadıyla yapılan sürüşlerle özel maksatlı sürüşler birleştirilemez.

   Hayır, birleştirilen sürüşler yeniden münferit sürüşlere ayrılamaz.

   "Sürüşlerim" fonksiyonu altında dışa aktarılabilen CSV dosyası eksikler içerebilir veya sonradan düzenlenmiş olabilir ve bu nedenle yasal bir seyir defteri olarak geçerli değildir. Ancak tablo bir seyir defterinin dokümantasyonu için referans olarak kullanılabilir.

   Öncelikle tüm uygulama ayarlarını kontrol edin. Burada, uygulamanın konumu belirleyip belirleyemeyeceği ve hangi fonksiyonlar için belirleyebileceği belirtilmiştir. "Park Et & Bul", "Yakıt alma" ve "Sürüşlerim" fonksiyonları için konum tespiti etkin olmalıdır. Ayrıca akıllı telefonun konum belirleme ayarı genel olarak veya sadece bu uygulama için kapalı olabilir.

   Eksik gösterim için diğer bir olası neden: Sürüşe başlarken veya sürüş sonunda konum belirlemesi mümkün olmayan bir konumda bulunmuşsunuzdur. Örneğin kapalı otopark.

   Eğer araç Mercedes me Adapter takılı olmadan hareket ettirilirse veya akıllı telefon ile bağlantısı yoksa (örneğin Bluetooth® etkin değilse) sürüşler kayda alınmaz. Bundan dolayı kayıtlı sürüşlerde eksiklikler olabilir.

   Aracınızın yakıt seviyesi yedek yakıt aralığına düşmüşse depo dolum seviyesi belirlenemez. Bu nedenle bu durumda alınan yakıt miktarı elle girilmelidir.

   Elle girilen yakıt alma işlemlerinde kayıtlı konum harita üzerinde gösterilmez, çünkü konum alanına sadece adresler giriliyor olmayabilir. Buraya örneğin "işe giderken yolda" gibi bir kayıt da atabilirsiniz. Bu tarz konumlar haritada gösterilemez.

   Mercedes me Adapter uygulaması Mercedes me Adapter ile kullanım için tasarlanmış tek uygulamadır. Mercedes me'nin diğer uygulamaları zaten entegre iletişim modülü olan ve bu nedenle adaptör ile uyumlu olmayan araçlar içindir. Uygulamaların fonksiyon kapsamı çözümlerin ikisi de genel olarak farklı teknolojilere dayalı olduğundan farklılık gösterebilir.

   Mercedes me Adapter ile Mercedes me connect araçları arasındaki genel fark, Adapter'in Bluetooth® üzerinden akıllı telefon ile iletişim kurması ve kendisine ait bir SIM kart kullanmamasıdır. Aracın kontağı kapalıyken Adapter etkin değildir ve bu yüzden kapıların açılması/kapatılması veya park kaloriferinin programlanması gibi Remote hizmetleri kullanılamaz.

   Yurt dışı seyahatlerde şayet data roaming hizmeti etkinleştirilmişse Adapter kısıtlamasız kullanılabilir, yani data roaming için olağan ücretler söz konusu olabilir. Ancak Adapter, internet bağlantısı olmadan da kullanılabilir. Fakat bu durumda bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Örneğin GPS koordinatları adres bilgilerine dönüştürülemez.

   iPhone'lar söz konusu olduğunda, bir Bluetooth® cihazı akıllı telefon ile iletişime geçmek istediğinde her seferinde bu bilgilendirme görüntülenir (serbest konuşma tertibatları hariç). Uygulama zaten telefon üzerinde etkinse (ön veya arka planda), bu bilgilendirme teyit edilmese de Adapter bir bağlantı kurar. Sürüşleriniz ve yakıt işlemleriniz kaydedilir. Ancak uygulama daha önce etkin olarak sonlandırılmışsa (örneğin "kaydırma hareketi" ile) veya telefon yeniden başlatılmışsa, Adapter ile iletişimin sağlanması için uygulamanın açılması ve bu sorgunun teyit edilmesi gerekir.

   Müşterilerimizin tercihlerini daha iyi tanımak ve uygulamayı geliştirmek için uygulamanın anonimleştirilmiş kullanım verilerini (Adobe Marketing Cloud kullanarak) değerlendiriyoruz. Uygulamanın kullanımına ilişkin bilgilerin depolanmaması ve değerlendirilmemesi isteniyorsa bu fonksiyon her an Uygulama ayarları > Kullanım verilerinin kaydedilmesi üzerinden devre dışı bırakılabilir ve aynı şekilde yeniden etkinleştirilebilir.

 • Adaptör

 • Adaptörün ortak kullanımı

   İçinde Mercedes me Adapter bulunan bir aracın ana kullanıcısı olarak bu aracın ortak kullanıcısı olmak için başka kullanıcıları davet edebilirsiniz. Bunu şu şekilde yaparsınız:

   Mercedes me portalına erişin, "Araçlarınız" öğesine tıklayın ve ilgili aracı seçin. "Mercedes me connect" bölümünde "Ortak kullanıcıları yönet" öğesine tıklayın. "Ortak kullanıcı davet et" fonksiyonu ile e-posta adresi girerek bir davetiye gönderebilirsiniz. Siz ve davet edilen kişi e-posta ile bilgilendirilir. Davet edilen ortak kullanıcı e-postadaki ilgili bağlantıya tıklayarak daveti kabul eder.

   Şimdi ortak kullanıcı kendi cep telefonunu kullanarak Adapter'in yeniden devreye alınması işlemini uygulamalıdır; bunun için Adapter çıkartılır ve yeniden takılır. Ardından Adapter, Mercedes me Adapter uygulamasındaki "Yeni araç ekle" fonksiyonuyla devreye alınabilir.

   Ortak kullanıcı bu adımları uyguladıktan sonra sizin aracınızdaki Mercedes me Adapter'i sizinle birlikte kullanabilir.

   Ortak kullanıcılar sadece ana kullanıcı tarafından davet edilebilir.

   Ana kullanıcı ortak kullanıcıyı davet ettikten sonra davet edilen ortak kullanıcı daveti e-postadaki bağlantı üzerinden kabul etmelidir. Ortak kullanıcının da bir Mercedes me kullanıcı hesabına ve App Store veya Google Play üzerinden indirebildiği Mercedes me Adapter uygulamasına ihtiyacı vardır. Birden fazla kullanıcı için araç başına bir adet Mercedes me Adapter yeterlidir.

   Ortak kullanıcı da Adapter'i kullanmak için devreye almalıdır. Bunun için ortak kullanıcının akıllı telefonunu adaptör ile ilişkilendirmek için Mercedes me Adapter çıkartılmalı ve tekrar takılmalıdır. Ardından araç, uygulama içerisindeki "Yeni araç ekle" fonksiyonuyla eklenebilir.

   Ortak kullanıcı Mercedes me Adapter'i tam kapsamıyla kullanabilir. Kişisel verileri (ör. sürüş listesi) sadece kendi akıllı telefonunda gösterilir ve aktarılamaz. Bakım tekliflerinin görülmesi sadece ana kullanıcıya özgüdür. Aynı şekilde ortak kullanıcıların davet edilmesi ve hizmetin devre dışı bırakılması ve etkinleştirilmesi de sadece onun tarafından yapılabilir.

   Sürüş sonunda "Aracım" sayfasında gösterilen araç değerleri arka planda kaydedilir ve kullanıcılar arasında paylaştırılır.

   "Park Et & Bul", "Yakıt alma" ve "Sürüşlerim" içerikleri senkronize edilmez. Özellikle belirlenen konum bilgileri sadece toplandıkları akıllı telefonda lokal olarak kaydedilir.

 • Devreye alma

  İlk devreye alma işlemi

  İlk devreye alma işlemi

  İlk devreye alma işlemi için halihazırda bir Mercedes me Adapter'iniz var ve Mercedes-Benz bayiniz Mercedes me hesabınızın bağlantısını kurdu mu? O halde başlayabiliriz! İlk devreye alma işleminde şu adımları gerçekleştirirsiniz:

  Adım 1

  İndirme sembolü "Mercedes me Adapter" uygulamasının indirme işlemini temsil eder.

  Mercedes me Adapter uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin.

  Adım 2

  "Mercedes me Adapter" uygulaması başlatılır.

  Uygulamayı başlatın ve Mercedes me hesabınız ile giriş yapın. Sonrasında uygulamadaki talimatları izleyin.

  Adım 3

  Mercedes me Adapter, aracın ayak bölgesinde bulunan OBD2 soketine takılır.

  Arıza teşhis bağlantı yerinin ("OBD2 soketi") modele göre sürücü ayak bölgesinde farklı yerlerde bulunan kapağını açın ve Mercedes me Adapter'i takın. Adaptör artık elektrikle beslenir ve mavi bir ışık yanar.

  Adım 4

  Cihazı Bluetooth üzeriden akıllı telefona ekleyin.

  Akıllı telefonunuzun Bluetooth® menüsünden "MB-123456" cihazını vb. ekleyin.

  Adım 5

  Uygulamayı başlatın ve "Devreye alma işlemini başlat ve aracı ekle" seçeneğini seçin.

  Uygulamayı başlatın ve "Yeni araç ekle" seçeneğini seçin. Sonrasında uygulamadaki talimatları izleyin.
  Başarılı bir devreye alma işlemi için örneğin kullanım koşullarının kabul edilmesi gibi ilgili ön koşulların hala eksik olması durumunda uygulama sizi portaldaki ilgili sayfaya yönlendirir.

  Tekrar devreye alma

  Tekrar devreye alma

  Mercedes me Adapter'i tekrar devreye almak mı istiyorsunuz (örn. bir bakımdan sonra)? Bunun için iki basit adım yeterlidir:

  Adım 1

  Mercedes me Adapter: Mercedes me Adapter'in takılması

  Mercedes me Adapter'i tekrar sürücü ayak bölgesindeki "OBD2 soketine" takın.

  Adım 2

  Uygulamayı başlatın ve "Yeni araç ekle" seçeneğini seçin.

  Mercedes me Adapter uygulamasında aracınıza tıklayın ve "Araç ekle" seçeneğini seçin. Sonrasında uygulamadaki talimatları izleyin.

 • Kullanım hatırlatmaları

   Bu kullanım talimatı Mercedes me Adapter'in çalışma şeklini tanımanız içindir. Bu talimatı her zaman erişebilmeniz için güvenli bir şekilde muhafaza edin. Kullanımdan önce mevcut kullanım ve emniyet hatırlatmalarını dikkatli bir şekilde okuyun. BU EMNİYET HATIRLATMALARINA MUTLAKA UYULMALIDIR.

   Mercedes me Adapter, Mercedes-Benz tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmış bir aksesuar parçasıdır. Adaptörün arıza teşhis bağlantı yerine takılabildiği araçların listesini www.mercedes.me/adapter internet adresi altında bulabilirsiniz.

   Teslimat kapsamı şunları içerir:

   • Mercedes me Adapter

   • Güvenlik Talimatları "Mercedes me Adapter"

   • Tamamlayıcı sayfa "Aracınızın işletme talimatı ile ilgili ek"

   • Kısa talimat "Mercedes me Adapter"

   • OBD kutusu kapağının sabitlenmesi için materyal

   Ayrıca Bluetooth ara birimi olan Android ve iOS uyumlu bir akıllı telefona ve "Mercedes me Adapter" uygulamasının indirilmesine ihtiyacınız vardır.

   Mercedes me Adapter'in arıza teşhis bağlantı yerine takılması durumunda esas olarak

   • araç sistemlerinde bir fonksiyon kısıtlamasının söz konusu olmaması,

   • marş aküsünün boşalmaması,

   • egzoz denetleme sistemlerinin sıfırlanmaması güvence altına alınmıştır.

   Mercedes me Adapter sadece Mercedes-Benz tarafından onaylanan araçlarda desteklenen akıllı telefonlar ve işletim sistemleriyle kullanılabilir. Onaylanmış araçların listesini "Genel" bölümünde, uyumlu akıllı telefonlar ile ilgili bilgileri "Adapter uygulaması" bölümünde bulabilirsiniz.

   UYARI:
   Sürüş sırasında mobil iletişim cihazlarının kullanımından dolayı dikkatiniz dağılabilir.
   Sürüş sırasında mobil iletişim cihazları kullandığınızda trafik olaylarına yönelik dikkatiniz dağılabilir.
   Ayrıca araç kontrolünü kaybedebilirsiniz.
   Bu cihazları sadece araç hareketsiz durumdayken kullanın.
   Bunun dışında mobil iletişim cihazlarının/akıllı telefonların araçta güvenli bir şekilde muhafaza edilmeleri gerektiğini hatırlatırız.
   Mercedes me Adapter, ilgili arıza teşhis bağlantı yerinde sürekli kullanım için geliştirilmiştir ve burada takılı kalmalıdır.

   Bulunduğunuz ülkede akıllı telefonların sürüş esnasında kullanımıyla ilgili yasal düzenlemeleri dikkate alın.

   Mercedes me Adapter'in değiştirilmesi veya tadilatı ürün güvenliğini kısıtlar ve aracınız üzerinde etkisi olabilir. Dikkat: Yaralanma tehlikesi!

   Mercedes me Adapter'i asla kendi başınıza açmayın. Onarımları asla kendiniz yapmayın!

   Mercedes me Adapter'e özenle davranın. Darbe, çarpma ve alçaktan düşme neticesinde bile hasar görebilir.

   Mercedes me Adapter'i nem ve aşırı sıcaklıktan uzak tutun.

   Mercedes me Adapter'i asla suya veya başka sıvılara batırmayın. Temizlik için lütfen sadece su ile nemlendirilmiş bir bez kullanın. Asla agresif temizlik maddeleri (Sirkeli/limonlu temizleyici, aşındırıcı madde, kireç veya oje çözücü, çok amaçlı temizlik maddesi, nötr temizleyici, ispirto, yağ içeren doğal temizleyiciler ve benzeri maddeler), sert fırçalar veya süngerler ya da benzeri temizlik maddeleri kullanmayın.

   Mercedes me Adapter'i ve ilgili aksesuarları çocukların erişiminden uzak tutun. Küçük parçaların yutulması durumunda doktorunuza başvurun. Yaralanma veya hatta ölüm tehlikesi söz konusudur!

   Akıllı telefonun aşırı derecede ısınması durumunda kullanıma uygunluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Devam eden problemlerde uygulamanın akıllı telefonunuzda kullanımını sonlandırın ve akıllı telefonunuzun üreticisine başvurun.

   Akıllı telefonunuzu sürüş öncesinde güvenli bir şekilde saklayın, yerleştirin veya sabitleyin. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ani bir frenleme durumunda güvence altına alınmamış olan akıllı telefon gibi eşyaların yolcular ve trafikteki diğer kişiler için önemli risklere, yaralanmalara ve hasarlara neden olabileceğini dikkate alın.

   BAHA® ("Bone Anchored Hearing Aid") tanımlaması kapsamındaki işitme cihazı veya başka cihazlar ya da "kısmen implante" veya "tam implante" edilmiş işitme cihazları kullanan kişiler rahatsız edici gürültülerde bir artış olduğunu tecrübe edebilirler. Alternatifleri görüşmek üzere lütfen işitme cihazı üreticinizle irtibata geçin.

   Tıbbi cihaz (örneğin kalp pili veya defibrilatör) kullanan kişiler: Mercedes me Adapter kullandığınızda akıllı telefonunuz ile Adapter arasında telsiz bağlantısı söz konusudur. Elektromanyetik ışınım tıbbi cihazın çalışmasını etkileyebilir. Hayati tehlike söz konusudur! Mercedes me Adapter'i kullanmadan önce doktorunuzdan veya tıbbi cihazın üreticisinden Mercedes me Adapter'in yaydığı emisyonların olası etkileri hakkında mutlaka bilgi alın.

   Benzin istasyonlarında kati cep telefonu yasağı söz konusudur. Patlama tehlikesi söz konusudur, çünkü yere düşen bir cep telefonunun bataryası dışarı fırlayabilir ve bu kıvılcımlar nedeniyle benzin buharı alev alabilir. Mercedes me Adapter'in yakıt alım alanlarında takılması veya çıkartılması yasaktır.

   Mercedes me Adapter ve uygulaması kapsamında her türlü Software Re-Engineering veya Logging veya Decompiling ve her türlü kod manipülasyonu yasaktır. Yaralanma tehlikesi!

   Jailbreak (akıllı telefon üreticilerinin mobil işletim sistemlerinin kullanım kısıtlamalarının yetkisiz kişilerce kırılması) yapılmış olan cep telefonları desteklenmez ve genel olarak kullanım kapsamı dışında tutulur.

   Teknik değişiklik, yanılgı ve sapma hakkı saklıdır!

   Mercedes me Adapter'in imhası ile ilgili önemli hatırlatmalar:

   • Bu elektrikli cihaz evsel atıklara atılmamalıdır. Uygun imha için lütfen atık toplama yerlerine veya belediye makamlarına başvurun.

   • Mercedes me Adapter, 2012/19/AB sayılı AT yönetmeliğinin WEEE onayına (imha) sahiptir.

   • Elektrikli cihazlar kontrolsüz bir şekilde imha edildiğinde tehlikeli maddeler şebeke suyuna ve böylelikle gıda zincirine karışabilir ve sağlığınızı ve refahınızı tehdit edebilir.

   • Cihazı yeni bir cihazla değiştirdiğinizde satıcı eski cihazı en azından ücretsiz bir şekilde imha etmekten sorumludur.

   İşbu yazıyla Askey Communication GmbH şirketi üretici olarak "Mercedes me Adapter" ürününün aşağıda belirtilen yönetmeliklerin genel taleplerini ve diğer ilgili düzenlemeleri karşıladığını beyan etmektedir:

   • 2014/53/AB sayılı telsiz yönetmeliği,

   • Elektrikli ve elektronik cihazlarda belirli madde kullanımlarının kısıtlanması (RoHS) ile ilgili 2011/65/AB sayılı yönetmelik,

   • Elektrikli ve elektronik eski cihazlar (WEEE) hakkında 2012/19/AB sayılı yönetmelik, 1907/2006 (AT) sayılı kimyasal maddeler düzenlemesi (REACH).

   Çalışma frekansı ve azami çıkış gücü: Bluetooth (2402 MHz ~ 2480 MHz) en fazla 10 dBm e.i.r.p.

   Uygunluk beyanı www.mercedes.me/adapter internet adresi altında görüntülenebilir.

   Uygunluk beyanı ile ilgili sorularınız olduğunda lütfen şu adrese başvurun: Askey Communication GmbH, Fritz-Vomfelde-Straße 8, 40547 Düsseldorf Almanya

   Sorularınız veya sorunlarınız olduğunda lütfen yetkili Mercedes-Benz bayinize veya müşteri destek hattına başvurun.