Sorular ve cevaplar.

Genel sorular.

Sorular ve cevaplar.

Genel sorular.

  Mercedes me Adapter bir donanım ve bir yazılımdan oluşmaktadır. Donanım, yani Mercedes me Adapter, aracın arıza teşhis bağlantı yerine ( . "OBD2 soketi) takılır ve ardından Bluetooth® üzerinden akıllı cep telefonuna bağlanır. Bunun vasıtasıyla araçtaki muhtelif bilgiler okunabilir. Edinilen veriler baz alınarak Mercedes me Adapter uygulaması üzerinden çeşitli emniyet, servis ve mobilite fonksiyonları kullanılabilir.

  Uygulama, ücretsiz olarak Apple App Store ve Google Play'den temin edilebilir.

  Mercedes me Adapter kullanımı ücretsizdir. Uygulama üzerinden yapılan aramalarda, sabit hatlara veya mobil iletişim şebekesine yapılan aramalar için her zamanki koşullar geçerlidir. Mobil iletişim sözleşmesine bağlı olarak indirme ve veri aktarma işlemi için ücret yansıyabilir.

  Donanımın aracınıza sonradan eklenmesinin mümkün olup olmadığını uyumluluk kontrolü ile tespit edebilirsiniz.

  Mercedes me Adapter aşağıdaki ülkelerde kullanılabilir:

  Belçika, Çin, Danimarka, Almanya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Birleşik Krallık

  Mercedes me Adapter kullanımı için ön koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Akıllı telefon (iPhone veya Android akıllı telefon)
  • Uyumlu yapı serisine ait Mercedes-Benz aracı
  • Mercedes me Adapter uygulaması (Apple App Store veya Google Play üzerinden ücretsiz edinilebilir)
  • Mercedes me kullanıcı hesabı (www.mercedes.me üzerinden kayıt) ve kullanım şartlarının onaylanması
  • Mercedes me Adapter (sadece Mercedes-Benz bayisinden edinilebilir)
  • Geçerli bir kimlik belgesi ve tescil belgesi bizzat ibraz edilerek Mercedes-Benz yetkili servisi tarafından Mercedes me Adapter hizmetlerinin kullanıma açılması.

  Daimler AG sistemlerine aktarılan veriler: Araç tanımlama numarası, kilometre durumu, yakıt seviyesi, kalan süre, kalan mesafe, atölye ve servis kodu, kontak durumu, duruma göre kumanda kutusu versiyon numarası. Verilerin aktarılması size veya aracı ortak kullandığınız kişilere güncel araç durumunu gösterebilmek ve size uygun bakım teklifleri sunabilmek için gereklidir. Daimler AG aktarılan verileri kullanarak hareket profilleri hazırlamaz. Yer bilgileri (mevcutsa) sadece bir kaza veya bir arıza neticesinde müşteri destek hizmetlerini aradığınız zaman aktarılır. Sürüş rotası veya yakıt alım listeleri sadece sizin akıllı telefonunuzda hafızaya alınır ve Daimler sistemlerine aktarılmaz.

  Mercedes me Adapter ile aracınızda okunan veriler veya sizin tarafınızdan kaydedilmiş olan bilgiler Mercedes me portalı ile senkronize edilmez. Bu verileri Mercedes me Adapter uygulamasında görebilirsiniz.

  Bir Mercedes me Adapter'i birden fazla araçta kullanılabilir. Bunun için gerekli şart, aracın Mercedes-Benz bayiniz tarafından Mercedes me hesabınıza tanımlanmasıdır. Adapter başka bir araca takılırsa, devreye alma işlemlerinin yenilenmesi gerekir.

  Evet, Mercedes me kullanıcı hesabınızı Mercedes me Adapter için kullanabilirsiniz.

  Ağ üzerindeki hizmetlerimizin tasarımı sırasında bile veri güvenliğini dikkate almamızın yanı sıra sistemlerimiz ve hizmetlerimiz başından beri veri güvenliği en üst düzeyde sağlanacak şekilde geliştirilmektedir.

  Geleceğin otomobili gittikçe artan oranda dijital yol arkadaşı haline gelmektedir; bu da, aracın sadece trafik ve işletim güvenliğine değil aynı zamanda veri güvenliğine de sahip olması gerektiği anlamına gelir.

  Daimler AG, Mercedes me hizmetlerini kullanarak hareket profilleri hazırlamaz. Veri güvenliği konusunda geçerli yasalara uygun hareket ediyoruz. Resmi kurumlar tarafından erişim ise sadece yasalar çerçevesinde mümkündür.

  Bunun ötesinde kişisel verilerin işlenmesi "Müşteri ve iş ortaklarının verilerine ilişkin veri güvenliği konusunda kurum direktifleri" uyarınca düzenlenmiştir. Bu direktif global düzeyde kabul görmüş temel prensiplere dayanır ve standart ve global düzeyde geçerli veri koruma ve veri güvenliği standartlarını güvence altına alır.

  Mercedes me hizmetleri kapsamında kişisel veriler toplanır ve aynı zamanda kişisel veriler üretilir. Bu işlem sözleşme kuralları çerçevesinde veya müşteri onayıyla gerçekleşir. Toplanan veriler şifrelenmiş olarak kaydedilir. Ayrıca müşteri Mercedes me Adapter hizmetlerini her an devre dışı bırakabilir.

  Biz kullanıcılarımızın verilerini manipülasyonlara, kayba, tahrip edilmeye ve yetkisiz kişilerin erişimine karşı korumak için teknik ve organizasyonel güvenlik önlemleri kullanıyoruz. Güvenlik önlemleri teknolojik gelişime uygun şekilde sürekli iyileştirilmektedir.

  Mercedes me Adapter, Daimler AG tarafından (çarpışma testleri ve elektromanyetik uyumluluk da dahil olmak üzere) kontrol edilen ve onaylanan bir aksesuardır. Size yabancı ürünlere kıyasla en yüksek güvenlik standardı sunar. Bu sayede Adapter'in kullanımı sonucu araçta hasar oluşması veya garanti kaybı söz konusu değildir.
  Mercedes me Adapter sayesinde, 2002 yılı itibariyle üretilen birçok modelin Mercedes me'nin ağ bağlantılı dünyasına erişimi mümkündür. Mercedes me Adapter ile, henüz ağ bağlantısı olmayan araçlar için de bu imkan sağlanmıştır.
  Mercedes me Adapter'i sadece Mercedes-Benz yetkili servisinizden edinebilirsiniz. Buna ilişkin uygulama ücretsiz olarak Apple App Store ve Google Play'den edinilebilir. Ayrıca Adapter'in fonksiyon ve hizmetleri sürekli olarak geliştirilmekte ve modern bir ağ üzerindeki sürüş keyfinin istek ve ihtiyaçlarına uyarlanmaktadır.

Mercedes me Adapter App ile ilgili sorular.

Mercedes me Adapter App ile ilgili sorular.

  Uygulama Apple App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz edinilebilir.

  Uygulama aşağıda belirtilen akıllı cep telefonları ile uyumludur:

  • Apple: iPhone 4S, 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus; İşletim sistemi versiyon iOS 8.4 ve sonrası
  • Android: İşletim sistemi versiyon 4.4.2 ve sonrası

  Root erişimli veya Jailbreak olan cep telefonları güvenlik gerekçesiyle desteklenmez.

  Mercedes me Adapter uygulamasını yükledikten sonra bazı sınırlı fonksiyonları kullanabilirsiniz. Uygulamanın tüm fonksiyonlarını kullanabilmek için bir Adapter temin etmeli ve bunu devreye almalısınız. Bunun için lütfen programa katılan bir Mercedes-Benz bayisine başvurun.

  Tamamlanan her bir sürüşten sonra veri paketi Daimler AG sistemine gönderilir. Bu veri paketinin hacmi çok küçüktür. Toplamda aylık sadece birkaç MB veri oluşur.

  Öncelikle Mercedes me Adapter ile Bluetooth® bağlantısının kurulmuş olduğundan ve akıllı telefonunuzun MB-xxxx Adapter ile bağlantıda olduğundan emin olun. Bunun için cep telefonunuzun Bluetooth® fonksiyonu etkin olmalıdır. Mercedes me Adapter, erişim mesafesinde olmalıdır. Ayrıca devreye alma için bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulur. Yine de uygulamayı başlamakta zorluk yaşarsanız lütfen müşteri destek hizmetleriyle irtibata geçin.

  Mercedes me Adapter çıkartıldıysa devreye alma işlemlerinin tekrar edilmesi gerekir. Şayet uygulamayı kaldırdıysanız veya başka bir akıllı telefon üzerinde kullanacaksanız kurulumu yeniden yapmanız gerekir.

  Bir veya birden fazla sürüşü birleştiremiyorsanız bu sürüşlerin arasında boşluklar mevcut olabilir. Yalnızca kayıtlı bir sürüşün sonundaki genel kilometre sayacı değeri ile takip eden sürüşün başlangıç genel kilometre sayacı değeri aynı ise bu iki sürüş birleştirilebilir. Ayrıca iş maksadıyla yapılan sürüşlerle özel maksatlı sürüşler birleştirilemez.

  Hayır, birleştirilen sürüşler yeniden münferit sürüşlere ayrılamaz.

  "Sürüşlerim" fonksiyonu altında dışa aktarılabilen CSV dosyası eksikler içerebilir ve bu nedenle yasal bir seyir defteri olarak geçerli değildir. Ancak tablo bir seyir defteri için referans olarak kullanılabilir.

  Öncelikle tüm uygulama ayarlarını kontrol edin. Burada, uygulamanın konumu belirleyip belirleyemeyeceği ve hangi fonksiyonlar için belirleyebileceği belirtilmiştir. "Park et ve Bul", "Yakıt alma" ve "Sürüşlerim" fonksiyonları için konum tespiti etkin olmalıdır. Ayrıca akıllı telefonun konum belirleme ayarı genel olarak veya sadece bu uygulama için kapalı olabilir.

  Eksik gösterim için diğer bir olası neden: Sürüşe başlarken veya sürüş sonunda konum belirlemesi mümkün olmayan bir konumda bulunmuşsunuzdur. Örneğin kapalı otopark.

  Eğer araç Mercedes me Adapter takılı olmadan hareket ettirilirse veya akıllı telefon ile bağlantısı yoksa (örneğin Bluetooth® etkin değilse) sürüşler kayda alınmaz. Bundan dolayı kayıtlı sürüşlerde eksiklikler olabilir.

  Aracınızın yakıt seviyesi yedek yakıt aralığına girmişse depo dolum seviyesi tam olarak belirlenemez. Bu nedenle bu durumda alınan yakıt miktarı elle girilmelidir.

  Elle girilen yakıt alma işlemlerinde kayıtlı konum harita üzerinde gösterilmez, çünkü konum alanına sadece adresler giriliyor olmayabilir. Buraya örneğin "işe giderken yolda" gibi bir kayıt da atabilirsiniz.

  Mercedes me Adapter uygulaması Mercedes me Adapter ile kullanım için tasarlanmış tek uygulamadır. Mercedes me'nin diğer uygulamaları zaten ağ bağlantılı araçlar içindir ve Adapter ile uyumlu değildir. Uygulamaların fonksiyon kapsamı esas olarak aynıdır (örneğin araç verilerinin gösterimi veya park edilen aracın bulunmasında olduğu gibi) ancak Mercedes me Adapter'de ilave olarak "Sürüşlerim" (otomatik seyir defteri) ve "Yakıt alma" (otomatik yakıt alma listesi) yer alır. Mercedes me'nin başka uygulamalarının bazı fonksiyonları (örneğin kapıların uygulama üzerinden açılması/kapatılması) Mercedes me Adapter uygulamasında yer almaz. Mercedes me Adapter ile ağa bağlı Mercedes me connect araçları arasındaki genel fark, Adapter'in Bluetooth® üzerinden akıllı telefon ile iletişim kurması ve kendisine ait bir SIM kart kullanmamasıdır. Aracın kontağı kapalıyken Adapter etkin değildir ve bu yüzden kapıların açılması/kapatılması veya park kaloriferinin programlanması gibi Remote hizmetleri kullanılamaz.

  Yurt dışı seyahatlerde şayet data roaming hizmeti etkinleştirilmişse Adapter kısıtlamasız kullanılabilir, yani data roaming için olağan ücretler söz konusu olabilir. Ancak Adapter, internet bağlantısı olmadan da kullanılabilir. Fakat bu durumda bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Örneğin GPS koordinatları adres bilgilerine dönüştürülemez.

  iPhone'lar söz konusu olduğunda, bir Bluetooth cihazı, akıllı telefon ile iletişime geçmek istediğinde her seferinde bu bilgilendirme görüntülenir (serbest konuşma tertibatları hariç). Uygulama zaten telefon üzerinde etkinse (ön veya arka planda), bu bilgilendirme teyit edilmese de Adapter bir bağlantı kurar. Ancak uygulama daha önce etkin olarak sonlandırılmışsa (örneğin "kaydırma hareketi" ile) veya telefon yeniden başlatılmışsa, Adapter ile iletişimin sağlanması için uygulamanın açılması ve bu sorgunun teyit edilmesi gerekir. Bu, sürüş hareketlerinin düzenli olarak kaydedilmesi için gereklidir.

  Tercihleri anlamak ve uygulamayı geliştirmek için uygulamanın kullanım verilerini (Adobe Marketing Cloud kullanarak) değerlendiriyoruz. Uygulama böylece kullanıcıların ihtiyaçlarına göre daha iyi uyarlanabilir ve böylece sunulan program iyileştirilebilir. Uygulamanın kullanımına ilişkin bilgilerin depolanmaması ve değerlendirilmemesi isteniyorsa bu fonksiyon her an Uygulama ayarları > Kullanım verilerinin kaydedilmesi üzerinden devre dışı bırakılabilir ve aynı şekilde yeniden etkinleştirilebilir.

Mercedes me Adapter ile ilgili sorular.

Mercedes me Adapter ile ilgili sorular.

Mercedes me Adapter'in birlikte kullanımı ile ilgili sorular.

Mercedes me Adapter'in birlikte kullanımı ile ilgili sorular.

  İçinde Mercedes me Adapter bulunan bir aracın ana kullanıcısı olarak bu aracın ortak kullanıcısı olmak için başka kullanıcıları davet edebilirsiniz. Bunu şu şekilde yaparsınız:

  Mercedes me portalına erişin, "Araçlarınız" öğesine tıklayın ve ilgili aracı seçin. "Mercedes me connect" bölümünde "Ortak kullanıcıları yönet" öğesine tıklayın. "Ortak kullanıcı davet et" fonksiyonu ile e-posta adresi girerek bir davetiye gönderebilirsiniz. Siz ve davet edilen kişi e-posta ile bilgilendirilir. Davet edilen ortak kullanıcı e-postadaki ilgili bağlantıya tıklayarak daveti kabul eder.

  Şimdi ortak kullanıcı kendi cep telefonunu kullanarak Adapter'in yeniden devreye alınması işlemini uygulamalıdır; bunun için Adapter çıkartılır ve yeniden takılır. Ardından Adapter, Mercedes me Adapter uygulamasındaki 'Yeni araç ekle' fonksiyonuyla devreye alınabilir.

  Ortak kullanıcı bu adımları uyguladıktan sonra sizin aracınızdaki Mercedes me Adapter'i sizinle birlikte kullanabilir.

  Ortak kullanıcılar sadece ana kullanıcı tarafından davet edilebilir.

  Ana kullanıcı ortak kullanıcıyı davet etmelidir. Davet edilen ortak kullanıcı daveti e-postadaki bağlantı üzerinden kabul etmelidir. Ortak kullanıcının da bir Mercedes me kullanıcı hesabına ihtiyacı vardır ve Mercedes me Adapter uygulamasını App Store veya Google Play üzerinden indirmelidir. Birden fazla kullanıcı için araç başına bir adet Mercedes me Adapter yeterlidir.

  Ortak kullanıcı da Adapter'i kullanmak için devreye almalıdır. Bunun için ortak kullanıcının akıllı telefonunu Adapter ile ilişkilendirmek için Mercedes me Adapter çıkartılıp yeniden takılmalıdır. Ardından araç, uygulama içerisindeki "Yeni araç ekle" fonksiyonuyla eklenebilir.

  Ortak kullanıcı Mercedes me Adapter'i tam kapsamıyla kullanabilir. Kişisel verileri (ör. sürüş listesi) sadece kendi akıllı telefonunda gösterilir ve aktarılamaz. Bakım tekliflerinin görülmesi sadece ana kullanıcıya özgüdür. Aynı şekilde ortak kullanıcıların davet edilmesi ve hizmetin devre dışı bırakılması ve etkinleştirilmesi de sadece onun tarafından yapılabilir.

  Sürüş sonunda "Aracım" sayfasında gösterilen araç değerleri arka planda kaydedilir ve kullanıcılar arasında paylaştırılır.

  "Park et ve Bul", "Yakıt alma" ve "Sürüşlerim" içerikleri senkronize edilmez. Özellikle belirlenen konum bilgileri sadece toplandıkları akıllı telefonda lokal olarak kaydedilir.

Güvenlik uyarıları.

Güvenlik uyarıları.

  Mercedes me Adapter'in arıza teşhis bağlantı yerine takılması durumunda esas olarak

  • araç sistemlerinde bir fonksiyon kısıtlamasının söz konusu olmaması,
  • marş aküsünün boşalmaması,
  • egzoz denetleme sistemlerinin sıfırlanmaması güvence altına alınmıştır.

  Mercedes me Adapter sadece Mercedes-Benz tarafından onaylanan araçlarda desteklenen akıllı telefonlar ve işletim sistemleriyle kullanılabilir. (Bunların hangileri olduğunu "Kullanım koşulları ve hizmetlerin kullanılabilirliği" bölümünde görebilirsiniz.)

  Mercedes me Adapter, ilgili arıza teşhis bağlantı yerinde sürekli kullanım için geliştirilmiştir ve burada takılı kalmalıdır.

  Bulunduğunuz ülkede akıllı telefonların sürüş esnasında kullanımıyla ilgili yasal düzenlemeleri dikkate alın.

  Mercedes me Adapter'in değiştirilmesi veya tadilatı ürün güvenliğini kısıtlar ve aracınız üzerinde etkisi olabilir. Dikkat: Yaralanma tehlikesi!

  Mercedes me Adapter'i asla kendi başınıza açmayın. Onarımları asla kendiniz yapmayın!

  Mercedes me Adapter'e özenle davranın. Darbe, çarpma ve alçaktan düşme neticesinde bile hasar görebilir.

  Mercedes me Adapter'i nem ve aşırı sıcaklıktan uzak tutun.

  Mercedes me Adapter'i asla suya veya başka sıvılara batırmayın. Temizlik için lütfen sadece su ile nemlendirilmiş bir bez kullanın. Asla agresif temizlik maddeleri (Sirkeli/limonlu temizleyici, aşındırıcı madde, kireç veya oje çözücü, çok amaçlı temizlik maddesi, nötr temizleyici, ispirto, yağ içeren doğal temizleyiciler ve benzeri maddeler), sert fırçalar veya süngerler ya da benzeri temizlik maddeleri kullanmayın.

  Mercedes me Adapter'i ve ilgili aksesuarları çocukların erişiminden uzak tutun. Küçük parçaların yutulması durumunda doktorunuza başvurun. Yaralanma veya hatta ölüm tehlikesi söz konusudur!

  Akıllı telefonun aşırı derecede ısınması durumunda kullanıma uygunluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Devam eden problemlerde uygulamanın akıllı telefonunuzda kullanımını sonlandırın ve akıllı telefonunuzun üreticisine başvurun.

  Akıllı telefonunuzu sürüş öncesinde güvenli bir şekilde saklayın, yerleştirin veya sabitleyin. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ani bir frenleme durumunda güvence altına alınmamış olan akıllı telefon gibi eşyaların yolcular ve trafikteki diğer kişiler için önemli risklere, yaralanmalara ve hasarlara neden olabileceğini dikkate alın.

  BAHA® ("Bone Anchored Hearing Aid") tanımlaması kapsamındaki işitme cihazı veya başka cihazlar ya da "kısmen implante" veya "tam implante" edilmiş işitme cihazları kullanan kişiler rahatsız edici gürültülerde bir artış olduğunu tecrübe edebilirler. Alternatifleri görüşmek üzere lütfen işitme cihazı üreticinizle irtibata geçin.

  Tıbbi cihaz (örneğin kalp pili veya defibrilatör) kullanan kişiler: Mercedes me Adapter kullandığınızda akıllı telefonunuz ile Adapter arasında telsiz bağlantısı söz konusudur. Elektromanyetik ışınım tıbbi cihazın çalışmasını etkileyebilir. Hayati tehlike söz konusudur! Mercedes me Adapter'ü kullanmadan önce doktorunuzdan veya tıbbi cihazın üreticisinden Mercedes me Adapter'in yaydığı emisyonların olası etkileri hakkında mutlaka bilgi alın.

  Benzin istasyonlarında kati cep telefonu yasağı söz konusudur. Patlama tehlikesi söz konusudur, çünkü yere düşen bir cep telefonunun bataryası dışarı fırlayabilir ve bu kıvılcımlar nedeniyle benzin buharı alev alabilir. Mercedes me Adapter'in yakıt alım alanlarında takılması veya çıkartılması yasaktır.

  Mercedes me Adapter ve uygulaması kapsamında her türlü Software Re-Engineering veya Logging veya Decompiling ve her türlü kod manipülasyonu yasaktır. Yaralanma tehlikesi!

  Jailbreak (akıllı telefon üreticilerinin mobil işletim sistemlerinin kullanım kısıtlamalarının yetkisiz kişilerce kırılması) yapılmış olan cep telefonları desteklenmez ve genel olarak kullanım kapsamı dışında tutulur.

  Teknik değişiklik, yanılgı ve sapma hakkı saklıdır!

Ücretsiz ve açık kaynak yazılımlar.

Ücretsiz ve açık kaynak yazılımlar.

  1. AES256 Byte-oriented AES-256 implementation. All lookup tables replaced with 'on the fly' calculations. Copyright © 2007-2011 Ilya O. Levin, http://www.literatecode.com Other contributors: Hal Finney Permission to use, copy, modify, and distribute this software for any purpose with or without fee is hereby granted, provided that the above copyright notice and this permission notice appear in all copies. THE SOFTWARE IS PROVIDED 'AS IS' AND THE AUTHOR DISCLAIMS ALL WARRANTIES WITH REGARD TO THIS SOFTWARE INCLUDING ALL IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS. IN NO EVENT SHALL THE AUTHOR BE LIABLE FOR ANY SPECIAL, DIRECT, INDIRECT, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OR ANY DAMAGES WHATSOEVER RESULTING FROM LOSS OF USE, DATA OR PROFITS, WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT, NEGLIGENCE OR OTHER TORTIOUS ACTION, ARISING OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE USE OR PERFORMANCE OF THIS SOFTWARE.
  2. Base64 Copyright © Trantor Standard Systems Inc., 2001 The MIT License Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of this software and associated documentation files (the 'Software'), to deal in the Software without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense, and/or sell copies of the Software, and to permit persons to whom the Software is furnished to do so, subject to the following conditions: The above copyright notice and this permission notice shall be included in all copies or substantial portions of the Software. THE SOFTWARE IS PROVIDED 'AS IS', WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO THE WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NONINFRINGEMENT. IN NO EVENT SHALL THE AUTHORS OR COPYRIGHT HOLDERS BE LIABLE FOR ANY CLAIM, DAMAGES OR OTHER LIABILITY, WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT, TORT OR OTHERWISE, ARISING FROM, OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE SOFTWARE OR THE USE OR OTHER DEALINGS IN THE SOFTWARE.
  3. CPU Test für PIC 33FJ128GP804 von Microchip Copyright © 2011 Microchip Technology Inc. and Microchip Technology (Barbados) II Inc. All rights reserved. Microchip Technology Inc. Software License Agreement MICROCHIP IS WILLING TO LICENSE THE ACCOMPANYING SOFTWARE AND DOCUMENTATION TO YOU ONLY ON THE CONDITION THAT YOU ACCEPT ALL OF THE FOLLOWING TERMS. TO ACCEPT THE TERMS OF THIS LICENSE, CLICK 'I ACCEPT' AND PROCEED WITH THE DOWNLOAD OR INSTALL. IF YOU DO NOT ACCEPT THESE LICENSE TERMS, CLICK 'I DO NOT ACCEPT,' AND DO NOT DOWNLOAD OR INSTALL THIS SOFTWARE. NON-EXCLUSIVE SOFTWARE LICENSE AGREEMENT This Non-exclusive Software License Agreement ('Agreement') is a contract between you, your heirs, successors and assigns ('Licensee') and Microchip Technology Incorporated, a Delaware corporation, with a principal place of business at 2355 W. Chandler Blvd., Chandler, AZ 85224-6199, and its subsidiary, Microchip Technology (Barbados) II Incorporated (collectively, 'Microchip') for the accompanying Microchip software including, but not limited to, '16-bit CPU Self-Test Library', and/or any PC programs, and any updates thereto (collectively, the 'Software'), and accompanying documentation, including images and any other graphic resources provided by Microchip ('Documentation').

  1. Definitions. As used in this Agreement, the following capitalized terms will have the meanings defined below:

  • a. 'Microchip Products' means Microchip digital signal controllers.
  • b. 'Licensee Products' means Licensee products that use or incorporate Microchip Products.
  • c. 'Object Code' means the Software computer programming code that is in binary form (including related documentation, if any), and error corrections, improvements, modifications, and updates.
  • d. 'Source Code' means the Software computer programming code that may be printed out or displayed in human readable form (including related programmer comments and documentation, if any), and error corrections, improvements, modifications, and updates.
  • e. 'Third Party' means Licensee’s agents, representatives, consultants, clients, customers, or contract manufacturers.
  • f. 'Third Party Products' means Third Party products that use or incorporate Microchip Products.

  2. Software License Grant. Subject to the terms of this Agreement, Microchip grants strictly to Licensee a non-exclusive, non-transferable, worldwide license to: a. use the Software in connection with Licensee Products and/or Third Party Products; b. if Source Code is provided, modify the Software, provided that no Open Source Components (defined in Section 5 below) are incorporated into such Software in such a way that would affect Microchip’s right to distribute the Software with the limitations set forth herein and provided that Licensee clearly notifies Third Parties regarding such modifications; c. distribute the Software to Third Parties for use in Third Party Products, so long as such Third Party agrees to be bound by this Agreement (in writing or by 'click to accept') and this Agreement accompanies such distribution; and d. sublicense to a Third Party to use the Software, so long as such Third Party agrees to be bound by this Agreement (in writing or by 'click to accept').

  3. Documentation License Grant. Microchip grants strictly to Licensee a non-exclusive, non-transferable, worldwide license to use the Documentation in support of Licensee's authorized use of the Software

  4. Third Party Requirements. Licensee acknowledges that it is Licensee’s responsibility to comply with any third party license terms or requirements applicable to the use of such third party software, specifications, systems, or tools. Microchip is not responsible and will not be held responsible in any manner for Licensee’s failure to comply with such applicable terms or requirements.

  5. Open Source Components. Notwithstanding the license grant in Section 1 above, Licensee further acknowledges that certain components of the Software may be covered by so-called 'open source' software licenses ('Open Source Components'). Open Source Components means any software licenses approved as open source licenses by the Open Source Initiative or any substantially similar licenses, including without limitation any license that, as a condition of distribution of the software licensed under such license, requires that the distributor make the software available in source code format. To the extent required by the licenses covering Open Source Components, the terms of such license will apply in lieu of the terms of this Agreement. To the extent the terms of the licenses applicable to Open Source Components prohibit any of the restrictions in this Agreement with respect to such Open Source Components, such restrictions will not apply to such Open Source Component.

  6. Licensee Obligations. Licensee will not: (i) engage in unauthorized use, modification, disclosure or distribution of Software or Documentation, or its derivatives; (ii) use all or any portion of the Software, Documentation, or its derivatives except in conjunction with Microchip Products or Third Party Products; or (iii) reverse engineer (by disassembly, decompilation or otherwise) Software or any portion thereof. Licensee may not remove or alter any Microchip copyright or other proprietary rights notice posted in any portion of the Software or Documentation. Licensee will defend, indemnify and hold Microchip and its subsidiaries harmless from and against any and all claims, costs, damages, expenses (including reasonable attorney's fees), liabilities, and losses, including without limitation product liability claims, directly or indirectly arising from or related to the use, modification, disclosure or distribution of the Software, Documentation, or any intellectual property rights related thereto; (ii) the use, sale and distribution of Licensee Products or Third Party Products; and (iii) breach of this Agreement.

  7. Confidentiality. Licensee agrees that the Software (including but not limited to the Source Code, Object Code and library files) and its derivatives, Documentation and underlying inventions, algorithms, know-how and ideas relating to the Software and the Documentation are proprietary information belonging to Microchip and its licensors ('Proprietary Information'). Except as expressly and unambiguously allowed herein, Licensee will hold in confidence and not use or disclose any Proprietary Information and will similarly bind its employees and Third Party(ies) in writing. Proprietary Information will not include information that: (i) is in or enters the public domain without breach of this Agreement and through no fault of the receiving party; (ii) the receiving party was legally in possession of prior to receiving it; (iii) the receiving party can demonstrate was developed by the receiving party independently and without use of or reference to the disclosing party's Proprietary Information; or (iv) the receiving party receives from a third party without restriction on disclosure. If Licensee is required to disclose Proprietary Information by law, court order, or government agency, License will give Microchip prompt notice of such requirement in order to allow Microchip to object or limit such disclosure. Licensee agrees that the provisions of this Agreement regarding unauthorized use and nondisclosure of the Software, Documentation and related Proprietary Rights are necessary to protect the legitimate business interests of Microchip and its licensors and that monetary damage alone cannot adequately compensate Microchip or its licensors if such provisions are violated. Licensee, therefore, agrees that if Microchip alleges that Licensee or Third Party has breached or violated such provision then Microchip will have the right to injunctive relief, without the requirement for the posting of a bond, in addition to all other remedies at law or in equity.

  8. Ownership of Proprietary Rights. Microchip and its licensors retain all right, title and interest in and to the Software and Documentation including, but not limited to all patent, copyright, trade secret and other intellectual property rights in the Software, Documentation, and underlying technology and all copies and derivative works thereof (by whomever produced). Licensee and Third Party use of such modifications and derivatives is limited to the license rights described in Sections this Agreement.

  9. Termination of Agreement. Without prejudice to any other rights, this Agreement terminates immediately, without notice by Microchip, upon a failure by Licensee or Third Party to comply with any provision of this Agreement. Upon termination, Licensee and Third Party will immediately stop using the Software, Documentation, and derivatives thereof, and immediately destroy all such copies.

  10. Warranty Disclaimers. THE SOFTWARE AND DOCUMENTATION ARE PROVIDED 'AS IS' WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING WITHOUT LIMITATION, ANY WARRANTY OF MERCHANTABILITY, TITLE, NON-INFRINGEMENT AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. MICROCHIP AND ITS LICENSORS ASSUME NO RESPONSIBILITY FOR THE ACCURACY, RELIABILITY OR APPLICATION OF THE SOFTWARE OR DOCUMENTATION. MICROCHIP AND ITS LICENSORS DO NOT WARRANT THAT THE SOFTWARE WILL MEET REQUIREMENTS OF LICENSEE OR THIRD PARTY, BE UNINTERRUPTED OR ERROR-FREE. MICROCHIP AND ITS LICENSORS HAVE NO OBLIGATION TO CORRECT ANY DEFECTS IN THE SOFTWARE.

  11. Limited Liability. IN NO EVENT WILL MICROCHIP OR ITS LICENSORS BE LIABLE OR OBLIGATED UNDER ANY LEGAL OR EQUITABLE THEORY FOR ANY DIRECT OR INDIRECT DAMAGES OR EXPENSES INCLUDING BUT NOT LIMITED TO INCIDENTAL, SPECIAL, INDIRECT, PUNITIVE OR CONSEQUENTIAL DAMAGES, LOST PROFITS OR LOST DATA, COST OF PROCUREMENT OF SUBSTITUTE GOODS, TECHNOLOGY, SERVICES, OR ANY CLAIMS BY THIRD PARTIES (INCLUDING BUT NOT LIMITED TO ANY DEFENSE THEREOF), OR OTHER SIMILAR COSTS. The aggregate and cumulative liability of Microchip and its licensors for damages hereunder will in no event exceed $1000 or the amount Licensee paid Microchip for the Software and Documentation, whichever is greater. Licensee acknowledges that the foregoing limitations are reasonable and an essential part of this Agreement.

  12. General. THIS AGREEMENT WILL BE GOVERNED BY AND CONSTRUED UNDER THE LAWS OF THE STATE OF ARIZONA AND THE UNITED STATES WITHOUT REGARD TO CONFLICTS OF LAWS PROVISIONS. Licensee agrees that any disputes arising out of or related to this Agreement, Software or Documentation will be brought in the courts of the State of Arizona. This Agreement will constitute the entire agreement between the parties with respect to the subject matter hereof. It will not be modified except by a written agreement signed by an authorized representative of the Microchip. If any provision of this Agreement will be held by a court of competent jurisdiction to be illegal, invalid or unenforceable, that provision will be limited or eliminated to the minimum extent necessary so that this Agreement will otherwise remain in full force and effect and enforceable. No waiver of any breach of any provision of this Agreement will constitute a waiver of any prior, concurrent or subsequent breach of the same or any other provisions hereof, and no waiver will be effective unless made in writing and signed by an authorized representative of the waiving party. Licensee agrees to comply with all export laws and restrictions and regulations of the Department of Commerce or other United States or foreign agency or authority. The indemnities, obligations of confidentiality, and limitations on liability described herein, and any right of action for breach of this Agreement prior to termination, will survive any termination of this Agreement. Any prohibited assignment will be null and void. Use, duplication or disclosure by the United States Government is subject to restrictions set forth in subparagraphs (a) through (d) of the Commercial Computer-Restricted Rights clause of FAR 52.227-19 when applicable, or in subparagraph (c)(1)(ii) of the Rights in Technical Data and Computer Software clause at DFARS 252.227-7013, and in similar clauses in the NASA FAR Supplement. Contractor/manufacturer is Microchip Technology Inc., 2355 W. Chandler Blvd., Chandler, AZ 85224-6199. If Licensee has any questions about this Agreement, please write to Microchip Technology Inc., 2355 W. Chandler Blvd., Chandler, AZ 85224-6199 USA. ATTN: Marketing. Copyright (c) 2011 Microchip Technology Inc. and Microchip Technology (Barbados) II Inc. All rights reserved. License Rev. No. 04-091511 License Rev. No. 01-101111

  4. CRC-16 Georges Menie Copyright © 1979, 1980, 1983, 1986, 1988, 1989, 1991, 1992, 1993, 1994 The Regents of the University of California. All rights reserved. (http://www.menie.org/georges/embedded/) BSD License
  5. SHA-2 Copyright © 2000-2001, Aaron D. Gifford * All rights reserved. http://www.aarongifford.com/computers/sha.html BSD License
  6. Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, are permitted provided that the following conditions are met: 1. Redistributions of source code must retain the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer. 2. Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer in the documentation and/or other materials provided with the distribution. 3. All advertising materials mentioning features or use of this software must display the following acknowledgement: This product includes software developed by the organization. 4. Neither the name of the organization nor the names of its contributors may be used to endorse or promote products derived from this software without specific prior written permission. THIS SOFTWARE IS PROVIDED BY COPYRIGHT HOLDER ''AS IS'' AND ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE ARE DISCLAIMED. IN NO EVENT SHALL COPYRIGHT HOLDER BE LIABLE FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL, EXEMPLARY, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, PROCUREMENT OF SUBSTITUTE GOODS OR SERVICES; LOSS OF USE, DATA, OR PROFITS; OR BUSINESS INTERRUPTION) HOWEVER CAUSED AND ON ANY THEORY OF LIABILITY, WHETHER IN CONTRACT, STRICT LIABILITY, OR TORT (INCLUDING NEGLIGENCE OR OTHERWISE) ARISING IN ANY WAY OUT OF THE USE OF THIS SOFTWARE, EVEN IF ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGE.