Efsaneler

Otomotiv tarihinin önemli anları

Büyüleyiciliğin tarihi

Martı kanat modelleri, Gümüş Oklar, Ponton, Pulman, Pagoda ve Mercedes-Benz'in diğer klasikleri...Yaşayan bir tarih...İlgi çekici ve heyecanlı birçok hikaye sizi bekliyor.

Mercedes-Benz'nin marka temsilcilerinin buluşup birlikte vakit geçirdikleri bir Klüp.

Gottlieb Daimler

Gottlieb Daimler

"Önemli olan sadece fikir üretmek değil, fikri uygulayabilmektir."

Gottlieb Daimler 17 Mart 1834'de Schorndorf'da dünyaya gelir. Eğitim aldığı Fransa'da bir süre çalıştıktan sonra 1857-1859 yılları arasında Stuttgart'daki Politeknik okulunda eğitim görür. Fransa ve İngiltere'de çeşitli teknik etkinliklerde bulunduktan sonra 1862'de Geislingen'de çizim uzmanı olarak çalışmaya başlar. 1863 yılın sonunda 1865'de Wilhelm Maybach ile tanışacağı Reutlingen'deki bir atölyeye denetimci olarak atanır. 1872'de Otto'nun dört zamanlı motor teknolojisini öğreneceği motor üreticisi Deutz Motor Fabrikalarında Teknik Yönetici olur. Yönetici ile yaşadığı fikir ayrılıklarının ardından bu firmadan 1882'de ayrılı. Cannstadt'daki villasının serasında benzinle çalışan dört zamanlı motorlar geliştirmek için bir atölye kurar. 1884'de Wilhelm Maybach ile birlikte çalışarak bugün "Büyük baba saati" olarak bilinen içten yanmalı bir motor geliştirir. Bu, kompakt ve hafif tasarımı ile araçlara monte edilmeye uygun bir motordur. Denemeler için yaptığı masraflarDaimler'in servetini kısa sürede tüketir, bu nedenle iş ortakları bulması gerekir.

28 Kasım 1890'da Max Duttenhofer ve ortağı Wilhelm Lorenz ile birlikte "Daimler-Motoren-Gesellschaft"ı kurar.Fakat Duttenhofer sadece sabit motolar üretmek isterken Daimler otomobil üretimine yoğunlaşmayı tercih eder. Maybach tarafından geliştirilen Phoenix motoru sayesinde Daimler'in motoru dünya çapında popülarite kazanır. Maybach DMG'nin teknik yöneticisi olur, Gottlieb Daimler ise teknik kurulda bir pozisyona ve yönetim kurulunda da genel müfettiş konumuna sahip olur. Gottlieb Daimler bu hızlı gelişimin keyfini sadece kısa bir süre yaşar. 6 Mart 1900'de kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitirir.