Mercedes-AMG

Sürüş Performansının Geleceği.

Mercedes-AMG


AMG Farkı

Mercedes-AMG


AMG Farkı

AMG motorunun çıkardığı ses, otomobili özel yapan unsurlardan sadece birtanesidir. "One Man - One Engine" felsefesiyle, Mercedes AMG 45, 63  veya 65 modelindeki her motor en sıkı kalite standartlarına göre eğitimli motor teknisyenleri tarafından el işçiliği ile üretilmektedir. Bir Mercedes-AMG' de, jant tasarımı ve şasi sağlamlığından, yüksek performanslı frenleme ve hafif tasarımakadar her şey, otomobilin hızlı tepki verebilmesi için tasarlanmaktadır.

Mercedes-AMG daha fazla beygir gücüne sahip bir Mercedes-Benz değildir — AMG, neredeyse tamamen yeni bir otomobildir.

Mercedes-AMG daha fazla beygir gücüne sahip bir Mercedes-Benz değildir — AMG, neredeyse tamamen yeni bir otomobildir.

Bu hedefe ulaşabilmek için, Mercedes-Benz yeni bir model geliştirilirken AMG mühendisleri otomobilin ilk aşamasından itibaren tasarıma dâhil olur. Bu sayede AMG yüksek performans teknolojisini otomobile dâhil  edilebiliyor performans profiline uyarlayabiliriz. Mühendislerimizin cevap aradığı sorular: Düz yol ve yol tutuş performansından beklentimiz nedir? Sportiflik ve konfor konusunda hangi gereksinimler uygulanacak? Bu soruların cevapları otomobilin temel yapısını meydana getirir.

Bir sonraki adımda, ayrıntılara inilir ve şu tür sorulara cevap verilir:  İstenen performans ve dinamikleri elde etmek için standart otomobile kıyasla hangi bileşenler değiştirilmelidir? Bu doğal olarak ilk önce akslar, frenler ve süspansiyon sistemi; ikinci olarak şanzıman ve motoru içeren tüm güç aktarma organları; üçüncü olarak ise sağlamlığını artırma ve aerodinamiği geliştirme gibi gövde modifikasyonları için geçerlidir.

Fakat Mercedes-AMG' deki geliştirme derinliği bunun da ötesinde: Tek gövdeli bir parça tasarlarken, daima belirlenen sürüş özelliklerini geliştirme amacıyla bunu yaparız. Neredeyse her  iyileştirme, diğer parçaların elden geçirilmesini veya geliştirmesini  kapsar. Bu zincirleme reaksiyonun sonucu, 500'den fazla orijinal AMG parçasına sahip yüksek performanslı bir otomobildir.

Test tezgâhında, yarış pistlerinde ve tüm iklim bölgelerinden yollarda yapılan kapsamlı testlerin ardından, otomobil sonunda tam olarak en başta tanımladığımız gibi davranır. Bir başka deyişle: tıpkı gerçek bir Mercedes-AMG gibi. 

Mercedes-AMG motorları " One Man — One Engine " felsefesine göre el işçiliği ile geleneksel olarak monte edilir.

Mercedes-AMG motorları " One Man — One Engine " felsefesine göre el işçiliği ile geleneksel olarak monte edilir.

One Man — One Engine — Mercedes-AMG tarafından yüksek kalitede el ile imalat.

Büyük seri üretimin aksine, Mercedes-AMG sıralı 4, V8 ve V12 motorları " One Man — One Engine " felsefesine göre el işçiliği ile geleneksel olarak monte edilir. Tek bir AMG teknisyeni tüm motoru monte eder ve bu yüzden motor bloğundaki krank milinin takılmasından, kam mili ve kablo tesisatı montajı ve yağ dolumuna kadar her şeyden sorumludur; ardından o teknisyenin imzası motor bloğu üzerindeki plakaya yerleştirilir.

Tüm üretim sürecinin elektronik dokümantasyonu

Montajı sırasında her motor, su ve yağ kaçaklarına karşı incelenmek üzere çeşitli testlerden geçer. Tüm yakıt sistemi de kaçaklara karşı test edilir; bu sayede tek bir gaz molekülü dahi tespit edilebilir. Ardından tüm motor fonksiyonları, yapay direnç ve basınçlandırmanın yanı sıra son yankılanma ve ses ölçüm yöntemleri kullanılarak soğuk test tezgâhında test edilir. Son olarak tamamlanan motorun teslim koşulunu kontrol etmek için tam otomatik bir görüntü işleme sistemi kullanılır.

Montaj süreci AMG İzleme Sistemi ile kontrol edilir ve belgelenir. Bu sistem tüm cıvatalı bağlantıların sıkma torkları, sıvı seviyeleri, bileşen ve toplu iş bilgileri ve test sonuçları gibi çeşitli işlem parametrelerinin eksiksiz şekilde belgelenmesi sağlar. Özel bilgisayarlar, belgeleme veri tabanına kablosuz olarak bağlanan montaj arabalarına monte edilmiştir. Bu bilgisayarlar montaj aşamasına göre ilgili online bilgiler görüntüler. Bu son teknoloji sistem, örnek niteliğinde yüksek seviye üretim kalitesi ortaya koyar. Aynı zamanda sistemin benzersiz mimarisi, geleneksel AMG motor üretimi yaklaşımı ile geleceğin üretim trendlerini bir araya getirir.

9950 metre karelik ve iki atölyeye sahip bir alanı kapsayan motor  atölyesinde, farklı otomobil modelleri için Mercedes-AMG yüksek  performanslı motorları üretilir. Üretim yöntemleri maksimum esneklik adına tasarlanır. Üretim yöntemleri, sipariş girişine bağlı olarak mevcut pazar koşullarına göre hızlı şekilde uyarlanabilmesi amacına uygun tasarlanır.

Mercedes-AMG motor atölyesinde yalnızca yılların deneyimine sahip nitelikli teknisyenler çalışır. El işçiliği ile montaj, yüksek ayrıntı hassasiyeti ve dikkati gerektirir. Tüm çalışma aşamaları, diğer tüm seri üretim motorlar için de geçerli olan sıkı Mercedes-Benz kalite kriterlerine tabidir. Her şeyden önce, bir AMG yüksek performanslı motor dahi Mercedes'in kendine özgü güvenilirliğini ve uzun kullanım ömrünü ortaya koymalıdır.