Mercedes-Benz Türk, Ankara Müzik Festivali’nde İngiliz çellist Isserlis ve Kanadalı piyanist Shih’i ağırladı

Mercedes-Benz Türk, Ankara Müzik Festivali’nde İngiliz çellist Isserlis ve Kanadalı piyanist Shih’i ağırladı

Mercedes-Benz Türk, 2006 yılından bu yana destek verdiği Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında bu yıl sahnedeki birliktelikleri otoriteler tarafından büyük övgüyle karşılanan İngiliz çellist Steven Isserlis ile Kanadalı piyanist Connie Shih konserine ev sahipliği yaptı. Konser, 16 Nisan Cumartesi akşamı MEB Şura Salonu’nda klasik müzikseverler ile buluştu.

 

Çellonun günümüzdeki en tanınmış ve takdirle karşılanan isimlerinden İngiliz sanatçı Steven Isserlis ve Kanada’nın öne çıkan piyanistlerinden Connie Shih, Mercedes-Benz Türk’ün desteğiyle 33. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında bir konser verdi. Sanat yaşamlarının zirvesindeki Isserlis ve Shih’in ikili olarak ilk kez birlikte Türkiye’de verecekleri konser, 16 Nisan Cumartesi akşamı, 20:00’de MEB Şura Salonu’nda gerçekleşti.

Britta Seeger: “Uluslararası sanat camiasıyla bağ kurmaya katkı sağlıyoruz.”

 

Mercedes-Benz Türk, 10 yıldır Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ne, 30 yıldır da İstanbul Müzik Festivali’ne verdiği kesintisiz destek ile Türkiye’nin uluslararası kültür ve sanat arenasında itibarını artırmasına ve Türkiye’deki sanatseverlerin yurt içi ve yurt dışından seçkin sanatçılarla bir araya gelmesine katkı sağlıyor. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, Türkiye’de sponsorluk kavramının öncülerinden olduklarını ve en ağır ekonomik kriz dönemlerinde dahi kültür ve sanata verdikleri desteği sürdürdüklerini belirterek, “Türkiye, Mercedes-Benz Türk’ün sponsorluk çalışmalarına başladığı 1980’li yıllardan bu yana uluslararası kültür ve sanat camiasıyla bağ kurma konusunda önemli bir mesafe kat etti. Bu ilerlemede katkımız bulunmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Devam eden desteklerle bu bağın daha da güçleneceğine ve Türkiye’nin dünyanın en önemli kültürel merkezleri arasındaki yerini pekiştireceğine inanıyoruz.” dedi.

Steven Isserlis

 

Müzisyenliği ve virtüözitesi ile dünya çapında ayakta alkışlanan İngiliz çellist Steven Isserlis, solo performansları, oda müziği topluluklarındaki çalışmaları ve eğitimciliğiyle zenginleşmiş seçkin bir kariyere sahiptir. Konçerto solisti olarak Berlin Filarmoni, Budapeşte Festival, Cleveland, Minnesota, Zürih Tonhalle ve NHK Senfoni gibi dünyaca ünlü orkestralarla sık sık sahne alan Isserlis, alışılmadık bir şekilde klasik programlarda çellosu ile oda orkestralarını yönetmektedir.

Connie Shih

 

İlk sahne deneyimini 9 yaşında Seattle Senfoni Orkestrası eşliğinde Mendelssohn’un Birinci Piyano Konçertosu ile yaşayan Connie Shih, 30 yaş altında öne çıkan klasik müzik sanatçılarına verilen Sylva Gelber Ödülü’nün sahibidir. Shih, solo performanslarıyla bugüne kadar Kanada, ABD ve Avrupa’da pek çok orkestra ile birlikte sahne almış, Bath Müzik Festivali, Aldeburgh, Cheltenham, Weill Hall ve Kronberg Festivali gibi prestijli etkinliklerde performans sergilemiştir.